LEAGUE TABLE       Summer Championship 2017 - Tuesday Group D       TEAM INFO  
                         
          Rearrangements NOT allowed   Result Confirmed       Result Unconfirmed   No-Show (5pt penalty)       Updated: 21/07/2017 09:12  
                                     
  Group Stage   Championship Shield   The Geoff Harding Cup  
       
                                  `  
  11 April 2017       Week 1   Last 16   Last 16  
  Woolston Social Club [Steve Pack] 3 v 6 Ice House [Jason Plant]   27 June 2017       Week 12   27 June 2017       Week 12  
  Spike Islander [Lee Evans] 2 v 7 Firehouse A [Greg Chmiel]       Match S1           Match C1      
  Shirley Hotel [Mark Brewer] - v - BYE   Robin Hood B [Mark Westwood] 4 v 5 Kings Arms A [Rob Halliday]   Spike Islander [Lee Evans] 1 v 5 Chapel Arms A [Phil West]  
                                     
  18 April 2017       Week 2       Match S2           Match C2      
  Ice House [Jason Plant] 4 v 5 Spike Islander [Lee Evans]   Windsor Castle [Andy Egan] 3 v 5 Saints [Stuart Forrest]   Hinkler A [Martin Smith] 2 v 5 Firehouse A [Greg Chmiel]  
  Firehouse A [Greg Chmiel] 6 v 3 Shirley Hotel [Mark Brewer]                          
  BYE - v - Woolston Social Club [Steve Pack]       Match S3           Match C3      
              The Lion [William Steel] 3 v 6 Obelisk [Mike Smith]   Peartree [Phil Coleman] 5 v 1 Gardeners Arms [Lee Bell]  
  25 April 2017       Week 3                          
  Spike Islander [Lee Evans] 8 v 1 Woolston Social Club [Steve Pack]       Match S4           Match C4      
  Shirley Hotel [Mark Brewer] 2 v 7 Ice House [Jason Plant]   Woolston Social Club [Steve Pack] 5 v 1 Yacht [Richard Searles]   BPSC [Robert George] 2 v 5 Brass Monkey [Martyn Geddes]  
  BYE - v - Firehouse A [Greg Chmiel]                          
                  Match S5           Match C5      
  02 May 2017       Week 4   Angel [Laurence Mason] 2 v 7 Hinkler B [Dan Lovell]   Kings Arms B [Darcy Henry] 1 v 8 Ice House [Jason Plant]  
  Ice House [Jason Plant] - v - BYE                          
  Woolston Social Club [Steve Pack] 1 v 8 Firehouse A [Greg Chmiel]       Match S6           Match C6      
  Spike Islander [Lee Evans] 7 v 2 Shirley Hotel [Mark Brewer]   Shirley Hotel [Mark Brewer] 3 v 6 Chapel Arms B [Mark Andrews]   Station [Richard Wilkins] 3 v 6 Elephant & Castle [Ben Prior]  
                                     
  09 May 2017       Week 5       Match S7           Match C7      
  Shirley Hotel [Mark Brewer] 3 v 6 Woolston Social Club [Steve Pack]   Drummond Arms [Kris Gardner] 8 v 1 Robin Hood A [Paul Alders]   Bittern [Gary Kill] 1 v 8 Prince of Wales [Jimmy Sullivan]  
  BYE - v - Spike Islander [Lee Evans]                          
  Firehouse A [Greg Chmiel] 5 v 4 Ice House [Jason Plant]       Match S8           Match C8      
              BYE - v - Firehouse B [John Reeves]   Hop Inn [Simon Caws] 1 v 5 Wild Lime [Martin Randall]  
  16 May 2017       Week 6                          
  Ice House [Jason Plant] 8 v 1 Woolston Social Club [Steve Pack]   Quarter Finals   Quarter Finals  
  Firehouse A [Greg Chmiel] 5 v 4 Spike Islander [Lee Evans]   04 July 2017       Week 13   04 July 2017       Week 13  
  BYE - v - Shirley Hotel [Mark Brewer]       Match S9       Match C9  
              Kings Arms A [Rob Halliday] 5 v 4 Saints [Stuart Forrest]   Chapel Arms A [Phil West] 5 v 2 Firehouse A [Greg Chmiel]  
  23 May 2017       Week 7                          
  Spike Islander [Lee Evans] 4 v 5 Ice House [Jason Plant]       Match S10       Match C10  
  Shirley Hotel [Mark Brewer] 1 v 8 Firehouse A [Greg Chmiel]   Obelisk [Mike Smith] 4 v 5 Woolston Social Club [Steve Pack]   Peartree [Phil Coleman] 3 v 5 Brass Monkey [Martyn Geddes]  
  Woolston Social Club [Steve Pack] - v - BYE                          
                  Match S11       Match C11  
  30 May 2017       Week 8   Hinkler B [Dan Lovell] 5 v 3 Chapel Arms B [Mark Andrews]   Ice House [Jason Plant] 5 v 2 Elephant & Castle [Ben Prior]  
  Woolston Social Club [Steve Pack] 3 v 6 Spike Islander [Lee Evans]                          
  Ice House [Jason Plant] 7 v 2 Shirley Hotel [Mark Brewer]       Match S12       Match C12  
  Firehouse A [Greg Chmiel] - v - BYE   Drummond Arms [Kris Gardner] 1 v 8 Firehouse B [John Reeves]   Prince of Wales [Jimmy Sullivan] 1 v 5 Wild Lime [Martin Randall]  
                                     
  06 June 2017       Week 9   Semi Finals   Semi Finals  
  BYE - v - Ice House [Jason Plant]   11 July 2017       Week 14   11 July 2017       Week 14  
  Firehouse A [Greg Chmiel] 7 v 2 Woolston Social Club [Steve Pack]   Match S13 - TO BE PLAYED AT THE CHAPEL ARMS   Match C13 - TO BE PLAYED AT THE ICE HOUSE  
  Shirley Hotel [Mark Brewer] 0 v 9 Spike Islander [Lee Evans]   Kings Arms A [Rob Halliday] 4 v 5 Woolston Social Club [Steve Pack]   Chapel Arms A [Phil West] 3 v 6 Brass Monkey [Martyn Geddes]  
                                     
  13 June 2017       Week 10   Match S14 - TO BE PLAYED AT THE STATION   Match C14 - TO BE PLAYED AT THE BRASS MONKEY  
  Woolston Social Club [Steve Pack] 6 v 3 Shirley Hotel [Mark Brewer]   Hinkler B [Dan Lovell] 4 v 5 Firehouse B [John Reeves]   Ice House [Jason Plant] 4 v 5 Wild Lime [Martin Randall]  
  Spike Islander [Lee Evans] - v - BYE                          
  Ice House [Jason Plant] 6 v 3 Firehouse A [Greg Chmiel]   Final   Final  
              18 July 2017       Week 15   18 July 2017       Week 15  
  20 June 2017       Week 11   Match S15 - TO BE PLAYED AT THE HINKLER   Match C15 - TO BE PLAYED AT THE HINKLER  
  BREAK WEEK (Play offs not required)   Woolston Social Club [Steve Pack] 5 v 2 Firehouse B [John Reeves]   Brass Monkey [Martyn Geddes] 5 v 2 Wild Lime [Martin Randall]  
              WATCH IT AGAIN ON YOUTUBE - CLICK HERE   WATCH IT AGAIN ON YOUTUBE - CLICK HERE  
                                     
XXXXXXXXXXXXXXXX
   
  Summer Season Format - 31 teams
   
  GROUP STAGE:
  All teams drawn at random (LIVE) into 6 groups of 6 teams.
  All teams within the groups play each other once home, once away.
  Final standings within the groups are calculated on POINTS then MATCHES WON then FRAMES WON, then HEAD TO HEAD.
   
  CUP & SHIELD SPLIT:
  All 1st placed teams go through to the CUP.
  All 2nd placed teams go through to the CUP.
  3rd placed teams are ranked by Frame Win Percentage (F-WIN%).
    1st-4th highest F-WIN% go through to the CUP. 
    5th-6th go through to the SHIELD.
    (See note reference matching F-WIN%).
  All 4th placed teams go through to the SHIELD.
  All 5th placed teams go through to the SHIELD.
  The 6th placed team goes through to the SHIELD.
   
  MATCHING FRAME WIN PERCENTAGE IN KEY POSITIONS
  If two teams have equal F-WIN% then they play off. 
  If more than two teams have equal F-WIN% then those teams are ranked in the order they achieved their FRAMES WON total. Of those teams, the top 2 play-off for the position.
   
  CUP & SHIELD DRAW:
  All qualifying teams are ranked by F-WIN%, followed by group (A-F).
  8 highest ranked play away versus lowest (9v1, 10v2 etc)